sobota, 8 października 2016

Motanki/ Słowiańskie Lalki/ Słowiańskie Baby

Coraz częściej spotykam się z wpisami i opisami Słowiańskich laleczek. Widziałam też takie na jednym z pokazów rekonstrukcji historycznej i bardzo mnie one zainteresowały.
Chodzi o Słowiańskie tradycyjne lalki, które są tworzone z fragmentów materiałów, przywiązywane albo motane ze sobą. Tak powstała laleczka ma swój "tułów", sukieneczkę, fartuszek (jak przystało na Słowiankę jest to zapaska) oraz chustę zakrywającą głowę.
Laleczki te dla niektórych posiadają "magiczną moc". Mają one pomagać w życiu. Zasada jest prosta - Laleczki bardzo lubią być chwalone i bardzo lubią komplementy. Obdarowujemy Motankę jakąś błyskotką i pokazujemy jej jak pięknie wygląda w lusterku. Prosimy ją następnie o spełnienie życzenia. Dla niektórych są one swoim rodzajem amuletu.
Tworzone tak baby mają przeróżne kształty i tworzone są z bardzo różnych materiałów. Mają one . bardzo długą tradycję. Na Ukrainie i w Rosji do tej pory są tworzone jako laleczki szczęścia.

Chciałam spróbować swoich sił i stworzyłam kilka takich laleczek, ponieważ nie mogłam się zdecydować na to z jakich materiałów je stworzyć :) Wykorzystałam swoją starą czerwoną koronkową chustę i skrawki lnu i wełny.


Tu możecie przeczytać u innych blogerek o motankach:
http://przypiecek.blogspot.com/2013/11/lalki-motanki.html
http://lalkislowianskie.blogspot.com/
http://naludowo.pl/kultura-ludowa/tradycyjne-lalki-slowianskie-ludowe-zabawki.html
http://dommokoszy.blogspot.com/2015/06/motanki-sowianskie-lalki.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz