środa, 12 października 2016

Krajki trudne i trudniejsze czyli tkanie na tabliczkach

Szukając wzorów do tkania na tabliczkach wybrałam kilka takich ze swarzycami. Bardzo mnie się te wzory spodobały, nie tylko przez to jak wyglądają - chociaż na pewno to było głównym powodem ich wyboru. Skusił mnie "poziom trudności" podczas tkania. Ponieważ przez dłuższy czas nie miałam kiedy tkać na tabliczkach, postanowiłam zacząć "powoli". Tak więc pierwszą za którą się zabrałam była cieniutka krajka wykonana na 12 tabliczkach.
Tu muszę przestrzec osoby, które zaczynają przygodę z tabliczkami. Otóż za każde przekleństwo wypowiedziane podczas zaczynania wzoru powinnam już zgarnąć tysiąca...Ba! Setki tysięcy :P
Ponieważ wyszukuję wzorów często na pinterest.com, a wzorów jest tam miliardy, to już wiem z czym się mierzę. Większość tych wzorów była generowana w programie gtt. I wszystko jest ok i wszystko jest fajne ale... Jak tylko zaczyna się naciąganie nitek i przekładanie ich przez tabliczki to człowiek zaczyna się zastanawiać na jakim krośnie powinno się to tkać, żeby ten wzór zaczął tak od razu wychodzić. Jest kilka sposobów przywiązywania sobie krajek - do np. klamki i robi się od siebie w stronę klamki, niektórzy jednak tkają od klamki, do siebie...Albo na krośnie pionowym i z góry na dół, albo na loomie - i tu też są dwie możliwe strony tkania... Ileż człowiek musi się nagłówkować żeby cokolwiek zacząć! :( Doprowadza to do szewskiej pasji!
Zaczęłam tkać ostatnio na własnej roboty loomie i wzory o których mówię wychodzą mi ... tył na przód, do góry nogami i w lustrzanym odbiciu... Ale jak już załapię jak się tka te przeklęte wzory...to jakoś to idzie i wtedy staram się zapisać własnym jakimś sposobem jak to to tkać, gdyby mi się zachciało drugi raz wykonać akurat ten wzór...
Wracając do moich tkanych tasiemek... Wykonałam kilka wzorów i każdy był o "poziom" trudniejszy od poprzedniego, a czas wykonywania tych krajek oczywiście wg poziomu trudności się wydłużał. Po jakimś czasie od wykonania tych krajek mogę jednak sobie powiedzieć, że "warto było". :)
Krajeczka wykonana na 12 tabliczkach poziom najprostszy


Krajeczka wykonana na 22 tabliczkach, poziom średni


Krajka wykonana na 20 tabliczkach poziom najtrudniejszy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz